LOGO

نقش های آفرینش
آفرینش های هنری و تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر
 • banner 240x80px
 • banner 240x80px
 • banner 240x80px

کسانی که کودکان را شاد می‌کنند شایسته‌ی تقدیرند

سه‌شنبه 16 آبان 1391 @ 20:34

مدیرعامل کانون در آیین نکوداشت استاد بیژن نعمتی شریف:

کسانی که کودکان را شاد می‌کنند شایسته‌ی تقدیرند

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: کسانی مانند زنده یاد بیژن نعمتی شریف - که سال‌ها بدون هیاهو برای شادی دل کودکان تلاش کرده‌اند - شایسته‌ی تقدیرند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، سید صادق رضایی در مراسم نکوداشت بیژن نعمتی شریف هنرمند پیشکسوت عرصه‌ی نمایش عروسکی، به گمنامی این هنرمند فقید و تلاش اختیاری وی برای این گمنامی اشاره کرد و گفت کانون با فداکاری‌های انسان‌های گمنامی چون او به این جایگاه در عرصه‌ی فرهنگ، هنر و ادبیات رسیده است و باید این هنرمندان را به کودکان و نوجوانان معرفی کنیم.
وی در این زمینه از انتشار کتابی تا پیش از جشنواره دوسالانه نمایش عروسکی کانون برای معرفی این هنرمند با همکاری خانواده‌اش خبر داد و گفت کودکان ما باید بدانند که چه کسانی در زندگی آن‌ها تاثیرگذار بوده‌اند.
رضایی در عین حال گفت که جایزه‌ای به نام این هنرمند مطرح عرصه‌ی عروسک‌سازی، مجسمه‌سازی و نقاشی در جشنواره نمایش عروسکی کانون در سال 1392 به برگزیدگان اعطا خواهد شد.
در این مراسم مدیرعامل کانون لوح قدردانی و هدیه‌ای به مهین لواسانی همکار پیشکسوت کانون و همسر بیژن نعمتی شریف و دو فرزند وی اهدا کرد.
در این آیین که شماری از هنرمندان مطرح عرصه‌ی نمایش عروسکی و همکاران این هنرمند فقید حضور داشتند حسین موذن مدیر مرکز آفرینش‌های هنری و تئاتر کانون هم در سخنانی، نکوداشت نعمتی شریف را پاس‌داشت انسانیت و هنر دانست و افزود: این جا جمع نشده‌ایم تابه خانواده‌ی وی تسلیت بگوییم بلکه می‌خواهیم بگوییم هنر زنده و جاوید است و هرکسی که با آن پیوند خورده باشد جاویدتر خواهد بود.
وی ادامه داد: همه‌ی هنرمندان به صورت مرگ، سیلی زده‌اند و ماندگار می‌مانند آن‌ها و همه کسانی که در جاده هنر گام بر می‌دارند و قلم می‌زنند همواره با چشم باز به دنیا می‌نگرند.
مدیر مرکز آفرینش‌های هنری و تئاتر با اشاره به عیادت مسوولان کانون (مدتی پیش از درگذشت بیژن نعمتی شریف) با وی یادآور شد که مدیرعامل کانون همان زمان تاکید کردند که آثار وی در نمایشگاه یا گالری ویژه‌ای به نمایش گذاشته شود.
بر همین اساس نمایشگاهی نیز از آثار این هنرمند پیشکسوت در گالری آفتاب مرکز آفرینش‌های فرهنگی، هنری کانون تهران در حاشیه‌ی این مراسم برپا شده بود.
همچنین فیلمی از آثار و عکس‌های این هنرمند شاخص - که توسط فرزند وی تهیه شده بود - در این مراسم به نمایش گذاشته شد.
در همین مراسم حسن دادشکر به نمایندگی از انجمن تئاتر کودک و نوجوان، ژینوس تقی‌زاده به نمایندگی از انجمن نقاشان، و بهنام کامرانی به نمایندگی از مجسمه‌سازان طی سخنان کوتاهی از تلاش‌ها و خدمات ارزشمند هنری بیژن نعمتی شریف قدردانی کردند.
 
حسن دادشکر: نعمتی شریف به مخاطب احترام می‌گذاشت
حسن دادشکر نویسنده، بازی‌گر و کارگردان نمایش‌های عروسکی در این مراسم گفت که بیژن نعمتی شریف برای مخاطب اهمیت زیادی قایل بود آن چنان که تماشگر را تحت تاثیر آثار خود قرار می‌داد.
وی از سابقه‌ی همکاری بیش از 30 ساله‌ی خود با این هنرمند در مرکز تئاتر کانون اشاره کرد و افزود: زمانی که نعمتی شریف در سال 1354 وارد کانون شد من از دو سال قبل‌تر به عنوان مربی با کانون همکاری می‌کردم اما باید به این نکته اشاره کنم که فضای مرکز تئاتر آن‌روزها بسیار حرفه‌ای بود و به هرکسی اجازه حضور و فعالیت هنری داده نمی‌شود اما نعمتی ظرف دو سال چنان توانایی‌های خود را به نمایش گذاشت که به عنوان یک هنرمند حرفه‌ای شناخته شد و اگر به مجموعه آثار وی در این سال‌ها نگاه کنیم می بینیم که او هنرمندی خلاق، نوآور و صاحب سبک بود.
دادشکر ادامه داد: نعمتی شریف بسیار به کانون عشق می‌ورزید به حدی که حضور در کانون را به ادامه تحصیل در مقطع بالاتر در فرانسه ترجیح داد و برای کار و فعالیت‌های هنری‌اش ارزش زیادی قایل بود.
وی گفت این هنرمند در زمان اجرای نمایش‌هایی که خود عروسک‌های آن را ساخته بود در سالن حاضر می شد و پس از اجرا با عروسک ‌گردانان صحبت می‌کرد تا اگر اشکالی در عروسک‌ها وجود دارد آن را رفع کند اما عروسک‌های بیژن هنوز هم بهترین است.
این کارگردان نمایش‌های عروسکی در عین حال از اهتمام این هنرمند به آموزش و تربیت هنرمندان جوان طی این سال‌ها تجلیل کرد.
 
ژینوس تقی‌زاده: هرکس باهوش بود از نعمتی شریف بسیار آموخت
ژینوس تقی‌زاده هنرمند دیگری بود که در این آیین به عنوان یک نقاش از فعالیت‌های هنری نعمتی شریف در این عرصه سخن گفت.
 وی با اشاره به این‌که 18 سالگی در زندگی هر انسانی سن مهمی است و به نوعی حیات اجتماعی انسان در آن شکل می‌گیرد گفت: من از این شانس برخوردار بودم که در سن 18 سالگی افتخار پیدا کردم از وی بسیار بیاموزم.
این نقاش ادامه داد: استاد نعمتی شریف جزو معدود انسان‌هایی بود که سعی نمی‌کرد چیزی را به ما بیاموزد بلکه دانسته‌هایش را به ما انتقال می‌داد و نقطه نقطه‌ی مغفول کار را یادآوری می‌کرد.
او تاکید کرد که اگر کسی باهوش بود می‌توانست از این استاد بسیار بیاموزد و نمی‌دانم من چه‌قدر باهوش بودم اما سعی کردم که از وی چیزهای زیادی یاد بگیرم.
 
بهنام کامرانی: لهجه‌ی نقاشی‌ها و آثار حجمی نعمتی شریف طنزآمیز بود
بهنام کامرانی مجسمه‌ساز نیز در آیین نکوداشت استاد بیژن نعمتی شریف که به همت معاونت فرهنگی کانون و مدیریت آفرینش‌های هنری و تئاتر کانون برپا شده بود طی سخنانی تصریح کرد که کانون، مرکزی اثر‌گذار در عرصه‌ی نمایش عروسکی است و توفیق این مرکز در عروسک سازی به حضور استادانی چون نعمتی شریف در این مجموعه باز می‌گردد.
وی اضافه کرد من به آثار استاد از این زاویه نگاه می کنم که او در کارش یک هنرمند واقعی بود و به نوعی روحش را در آثارش گسترش داد و نا‌ میرا شد.
کامرانی یادآور شد که حتی بسیاری از هنرمندان ما از آثار او اطلاع درستی ندارند و این آثار غریب و ناشناخته مانده است در حالی که وی در نقاشی‌ها و مجسمه‌سازی‌هایش در مواجهه با لحن جدی همکارانش، از لهجه‌ای طنزآمیز و کنایه‌آمیز در عین حال کودکانه استفاده می‌کرد و این لحن، او را به یک هنرمند یکه‌تاز در این عرصه تبدیل کرد.
او، فانتزی بودن و شاعرانه بودن را از دیگر ویژگی‌های آثار نعمتی شریف دانست و خاطر نشان کرد که می‌شود تصویر مجسمه‌هایش را در کتاب‌ها منتشر کرد  و از این راه برای بچه‌ها قصه نوشت و به آن‌ها چیزهای زیادی یاد داد. آثار نعمتی شریف ریشه‌دار بود و این هنرمند ادای مدرن بودن هم در نمی‌آورد.
کامرانی در پایان از کانون خواست که در بایگانی کردن و نگهداری  این آثار بکوشد تا هنرمندان در آینده بتوانند به آن رجوع کنند و کارهای نعمتی شریف را دوباره ببینند.

مراسم نکوداشت استاد بیژن نعمتی شریف در کانون/ عکس احمد پیروزمند
مراسم نکوداشت استاد بیژن نعمتی شریف در کانون/ عکس احمد پیروزمند
مراسم نکوداشت استاد بیژن نعمتی شریف در کانون/ عکس احمد پیروزمند
مراسم نکوداشت استاد بیژن نعمتی شریف در کانون/ عکس احمد پیروزمند
مراسم نکوداشت استاد بیژن نعمتی شریف در کانون/ عکس احمد پیروزمند
مراسم نکوداشت استاد بیژن نعمتی شریف در کانون/ عکس احمد پیروزمند
مراسم نکوداشت استاد بیژن نعمتی شریف در کانون/ عکس احمد پیروزمند
مراسم نکوداشت استاد بیژن نعمتی شریف در کانون/ عکس احمد پیروزمند
مراسم نکوداشت استاد بیژن نعمتی شریف در کانون/ عکس احمد پیروزمند
مراسم نکوداشت استاد بیژن نعمتی شریف در کانون/ عکس احمد پیروزمند
مراسم نکوداشت استاد بیژن نعمتی شریف در کانون/ عکس احمد پیروزمند

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد
درباره ما
وبلاگ رسمی آفرینش های هنری و تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر. این وبلاگ به معرفی و انعکاس فعالیتهای آفرینش های هنری و تئاتر استان بوشهر می پردازد. bu.kanoonparvaresh@gmail.com منتظر پیام ها و مطالب ارزنده شما ست . استان بوشهر دارای هجده مرکز فرهنگی هنری ثابت در شهرهای : بوشهر - برازجان - دالکی - وحدتیه - ریگ - شبانکاره -گناوه - دیلم - اهرم - خورموج - کاکی - بردخون - دیر - کنگان -سیراف - نخل تقی - عسلویه - جم و دو واحد سیار روستایی در منطقه تنگستان و دشتستان و یک کتابخانه پستی در بوشهر است. نشانی ما: استان بوشهر - میدان قدس - خیابان شهید رئیسعلی دلواری - جنب فرمانداری بوشهر - اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر تلفن تماس : ۰۷۷۱۲۵۲۶۱۵۸ ۰۷۷۱۲۵۴۲۹۶۰ دورنگار: ۰۷۷۱۲۵۲۲۰۰۶ ohb مخفف امور هنری بوشهر می باشد.
ایمیل :
banner 240x200px

تقویم

بهمن 1393
شیدسچپج
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

نظرسنجی

نظر شما در باره نحوه برگزاری جشنواره‌ها چیست؟

پیوندها

آمار

تعداد بازدیدکنندگان : 842705
?????? ???? ???? ? ?????? ?????


?????? ???? ???? ? ?????? ????? ????? ?????


?????? ?????? ?????? ?????


???? ????? ????? ? ????? ??????


?????


???? ??? ????? ?????


?????? ??? ?????


????? ?????? ?????